Nedir Bu Dogecoin? Yatırım Yapmaya Değer mi?

Share

Dogecoin Aralık 2013’te yaratılmış bir kripto paradır. Kripto para dünyasının troll para birimi olarak da bilinmektedir. Bu paranın esinlendiği nokta ise mem olarak bilinen görseldir.

bkz:

Doge Mem

Dogecoin Nasıl Değerlendi?

Dogecoin piyasaya bir troll olarak girmesine rağmen günümüzde (06.05.2021) 4. en değerli kripto para birimi olmuş durumda.

Peki Dogecoin bu konuma nasıl geldi?

Öncelikle dijital dünya insanlara ortaya çıkan komik şeylerle eğlenmek için fazlasıyla fırsat verdi. Dogecoin de eğlenmek için çok güzel bir araçtı ilk başlarda. Özellikle 9GAG kullanıcıları Doge memini çokça kullandığı ve sahiplendiği için kripto parayı da fazlasıyla sevdiler. Sadece eğlenmek için bu paraya yatırım yaptılar. Zaten çok da ucuzdu o zamanlar.

Sonrasında bu kitleye bir şekilde Elon Musk da katıldı. Birkaç yıl önce favori coin’inin Dogecoin olduğunu belirtmişti. Ama asıl katkısı Nisan ayında oldu. Attığı Tweetle birlikte hem Google’daki aranmalarda patlama yarattı hem de bu paraya yapılan yatırımların oranını yükseltti.

Elon Musk’a bir de Mark Cuban katıldı.

Piyadaki büyük oyuncuların etkileri ve bu coin’i sevenlerin daha da yüceltmeleriyle piyasa değeri arttı. Şimdi de pazar hacmi azımsanamayacak derecelere yükseldi.

Dogecoin’e Yatırım Yapılır mı?

Not: Nedirbuu, sadece neyin ne olduğunu açıklayan bir platformdur. Yatırım önerileri vermemektedir.

Coindesk’te belirtildiğine göre Dogecoin’in birçok kusuru var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dogecoin sonsuz üretimi olacak şekilde kodlanmıştır. Yani günümüz fiziksel paraları gibi sürekli olarak üretilmeye devam edebilir.
  • Bu para biriminin kodları en son Kasım 2019’da güncellenmiş. Yani kodları çok çok yavaş güncelleniyor.
  • Odaklanmış sahiplik. Verilere göre piyasadaki Dogecoin’lerin %40’ı 9 cüzdanda toplanmış durumda.

Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda Dogecoin uzun vadeli bir yatırım olmaktan çok uzak görünüyor. Para birimlerinin temelinde güven kavramı olduğu düşünülürse, Dogecoin’i değerli kılan özelliği güven esasından çok pazarlama stratejilerine dayanıyor gibi. Bu nedenle uzun vadeli bir yatırım olmaktan çok kısa vadeli kazanç anlamına geliyor denilebilir.

Comments are closed.