Nedir Bu SEO? Ne İşe Yarar?

Share

SEO bir dijital pazarlama terimidir. İngilizce’si “Search Engine Optimization” olan terimin kısaltması olarak dijital pazarlama literatüründe yer almıştır. SEO kelimesi Türkçe’ye “Arama Motorları Optimizasyonu” olarak çevirilmiştir. Kelimenin anlamını toparlayacak olursak; bir veya daha fazla web sitesini arama motorları için optimize etmek, yani arama motorlarının algoritmalarına en uygun hale getirmek anlamına gelir.

Arama Motorlarını Optimize Etmekten Ne Anlamalıyız?

Öncelikle arama motorlarının neler olduğunu tanımlayarak başlayalım. İnternet üzerinde milyarlarca web sayfası vardır. Bugünün şartlarında aradığımız sayfaları bulmak her ne kadar kolay olsa da bir de şu açıdan bakalım: ya bir sayfayı bulmak için o sayfanın tam URL’ini yazmamız gerekseydi? (www.example.com/ornek-web-sayfasi) O zaman ya tüm gerekli URL’leri bir kenarı not almamız gerekecekti ya da o sayfalar unutulup yok olacaktı.

İşte arama motorları ihtiyacımızı karşılayacak web sayfasını bulmamız için kelimelerle arama yapmamız sağlayan araçlardır. Arama motorları, bir sayfanın URL’ini ezberlemeye gerek kalmadan o sayfayla ilgili bir ya da birkaç kelime yazarak o sayfaya ulaşmamızı sağlarlar. İnsanlığın zamanla gelişen ihtiyaçlarına geçmeden önce en çok bilinen arama motorlarını bir sıralayalım:

En popüler arama motorları

SEO Günümüzdeki Haline Nasıl Evrilmiştir?

Arama Motoru Optimizasyonu Nedirİnsanlık her zaman gelişmektedir. Her alanda olduğu gibi internet kullanımı ve arama alışkanlıkları anlamında da gelişmiştir.

Her geçen gün daha fazla ortaya daha fazla web sayfası çıkıyor ve her bir sayfa bir konu hakkında bilgi veriyor. Geçmişte web siteleri sadece bilgi vermek ve doğru bilgiyi yaymak için kullanılıyor olsa da zaman içinde pazarlama mecrası haline geldiler. İnsanları baktığı yerde olmak için yarışan markalar, arama sonuçlarında kendi web sitelerinin çıkması için yarışa girdiler. Yapılan bir arama sonucunda web sitesini ziyaret eden kullanıcılar, satın alma kararını verdiklerinde markalar arama motorları üzerinden gelen trafiği paraya dönüştürmüş oluyorlar.

Toparlamak gerekirse;

Her saniye internette yeni sayfalar ortaya çıkıyor. Bunların çok büyük bir kısmı, siteye giden trafikten kar sağlamak amacıyla oluşturuluyor. Bu nedenle çoğu zaman bilginin doğruluğu, kullanıcıya sunulan deneyim ve sayfada kurulan karşılıklı iletişim geri planda kalıyor. Arama motorları, kullanıcılara aradıkları sonuçları göstermek, ziyaret edilen sayfalarda en iyi deneyimi yaşadıklarına emin olmak için uzun zamandır süregelen geliştirmeler yapmaktadır.

Yapılan geliştirmelere algoritma güncellemesi denir ve arama sonuçları sayfasında ki sıralamaları etkiler. SEO ( Search Engine Optimization ) da bu güncelleştirmelere göre arama motorlarının sıralama faktörlerini göz önünde bulundurarak web sitesindeki geliştirmelere denir. Yani günün sonunda arama motorları kullanıcılara en doğru sonucu ve en iyi deneyimi sunmayı hedefler, SEO operasyonları da arama motorlarının belirlediği standartlarda sunulan deneyimi geliştirme işlemidir.

SEO Ne İşe Yarar?

SEO web sitelerinin vermek istedikleri bilgiler doğrultusunda arama sonuçlarında yer almalarına yardımcı olur. Unutmamak gerek ki; arama motorlarının asıl amacı kullanıcıların bilgiye giden yolunu kısaltmaktır. Web sitelerinde değerli bilgiler verildiği takdirde, doğru bir içerik şeması eşliğinde en güzel deneyimi kullanıcılara sunduklarında arama sonuçları üzerinden trafik çekme potansiyelleri yükselmektedir.

SEO çalışmaları:

  • Web sitesine gelen trafiğin artmasına yardımcı olur.
  • Siteyi ziyaret eden kullanıcıların tatmin edici bir deneyim yaşamalarını sağlar.
  • Sitenin dönüşüm hedefleri doğrultusunda, başarı elde edilmesine yardımcı olur.
  • Yükselen trafiğin uzun vadede devamlılığını sağlar.

Kısacası SEO için bu yapılan yatırımların etkileri uzun süre geçerliliğini korur.

Comments are closed.