Nedir Bu Reddit? Sosyal Medya Platformları Arasında Nerede Yer Alır

Share

Reddit, dünyanın en büyük forumlarından biridir. Diğer tüm sosyal medya mecraları gibi tüm herkesin kayıt olabildiği ve dilediğince paylaşım yapabildiği bir platformdur.

Hürriyet‘in haberinde bahsettiğine göre Reddit adı İngilizce “read it” (read’in past tense kullanımı) cümlesinden geliyormuş. Bu açıdan bakıldığında Reddit haberlerin yayılması ve halkın olan biteni ağızdan ağıza yayması için tasarlanmıştır.

Reddit’in Özellikleri

RedditAnasayfa akışı bakımından Twitter‘a benzemektedir. Reddit’i farklılaştıran özelliği ise, komünitiler ve konu başlıkları oluşturulabiliyor olmasıdır. Böylece kullanıcılar istedikleri konuyu takip edebiliyor, istedikleri kişilerle birlikte kendi gruplarını kurup kendi kurallarını, konularını ve amaçlarını belirleyebiliyorlar.

Reddit’in Diğer Sosyal Medya Platformlarıyla Benzerlikleri Farkları

  • Reddit gruplar mantığı açısından Facebook‘a benziyor olsa da bu platformun daha rahat ve daha özgür bir doğası var denilebilir.
  • Tasarımı ve akışı açısından Twitter’a benziyor olsa da bu platform daha fazla keşfetmeye yönelik. Twitter’da takip etmek ve edilmek gibi motivasyonlar varken, Reddit’te bu beklenti yok.
  • Konu başlıkları açısından Ekşi Sözlük gibi sözlük sitelerine benziyor.
  • Diğer tüm sosyal mecralarla kıyasladığımız zaman Reddit, dijital dünyanın en yaramaz çocuğu diyebiliriz belki de. 430 Milyon kullanıcısıyla ele avuca sığmayan bir platform. Eleştirme konusunda, haberlerin yayılması konusunda ve geri kalan devletlerin pek de uygun bulmadığı birçok konu hakkında bu platformda günde milyonlarca içerik paylaşılıyor.

Comments are closed.