Nedir Bu Yapay Zeka? Dünyayı İnsanoğlunun Elinden mi Alacaklar?

Share

Teknolojinin gelişmesi ile ortaya atılan yapay zeka kavramı son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri olmayı başardı. Bir kısım yapay zekanın insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağı görüşündeyken diğer bir kısım ise yapay zekanın insanlığın en büyük dostu olacağını düşünüyor. Peki bu denli büyük bir tartışmaya sebep olan yapay zeka nedir? Ne değildir? Hep beraber inceleyelim. 

Yapay zeka, tıpkı bir insan gibi davranışlar sergileyebilen ve sayısal mantık yürütebilen donanımların tümüdür. Oldukça yetenekli olan bu yapay zeka ayrıca ses algılama, hareket etme ve konuşma gibi birçok yeteneğe de sahip. Yapay zeka, bilgisayarların insanlar gibi düşünüp, hareket etmelerine olanak sağlamaktadır. Yapay zeka oldukça geniş bir kavram olduğu için tek başlıkta ele alıp incelemek yanlış olur. Yapay zekayı kapsayan 2 adet terim vardır, derin öğrenme ve makine öğrenimi. Haydi gelin bu iki terime de bir göz atalım.

Makine Öğrenimi: Makine öğrenimi, derin öğrenmeyi de kapsayan bir bilim dalıdır. Bir diğer deyişle makineye sağlanan verilere mantıklı ve rasyonel bir şekilde sonuç üretilmesini sağlayan algoritmalar bütünüdür. Küçük bir örnek vermek gerekirse, bir mağaza da müşterilerin fişleri inceleniyor. Ortaya çıkan sonuç ise şöyle, cips en çok tüketilen ürün. Ayrıca cips alan müşterilerin kola da aldıkları görülüyor. Durum böyle olunca da cips ve kola rafları yan yana getiriliyor ve satışlar daha da çok artıyor. Makine öğrenimi insanların akıl zekasının üstünde sonuçlar üretebilmektedir. 

Derin Öğrenme: Yukarı da makine öğreniminin yapay zeka biliminin bir alt dalı olduğunu söylemiştik. Derin öğrenme ise hem yapay zekanın hem de makine öğreniminin bir alt dalıdır. Derin öğrenme ve makine öğrenimleri sık sık birbirleri ile karıştırılmaktadır çünkü birbirlerine çok benzerler. Derin öğrenme insan beyninin nöronları gibi çalışmasını sürdürmektedir. Yani algoritmalar kendi kendine öğrenir ve öğrendiği bilgileri sürekli geliştirir, sürekli yeni bilgiler öğrenir. Buna verilebilecek en güzel örnek ise Google firmasının tasarladığı Translate uygulamasıdır. Google Translate 100’den fazla dil bilmektedir ve çeviri yaptıkça yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirir.

Yapay Zeka Nasıl Yapılır?

Geldik insanların en çok merak ettiği konulardan birine. Yapay zeka hangi çalışmalar sonucu nasıl ortaya çıkar? Haydi gelin inceleyelim. 

Yapay zeka üretmek için son derece yüksek teknolojik eşyalar ve uzman bilgisayar bilişimcileri gerekmektedir. Yapay zeka üretiminde ilk aşama yapay zekanın hangi alanda kullanılacağıdır. Kullanım alanı belirlendikten sonra bu alana özel çözümler belirlenir ve kodlamalara başlanır. Her yapay zekanın kendine has bir üretimi vardır fakat yapay zeka aşamaları genelde anlattığımız gibi gerçekleşir. Yapay zeka kodlanırken insanlar tarafından sorulan sorulara cevap verilmesi istenir. Yani x sorusu sorulduğunda y cevabı verilmesi istenir. Peki yapay zeka en çok hangi kullanım alanlarında görülür? Bir de buna bakalım.

Yapay Zeka Kullanım Alanları

Tıp: Yapay zeka sayesinde doktorlar ve hastaneler verileri daha iyi analiz eder. Sağlık hizmetlerini hastanın genlerine vb. bakarak daha faydalı kullanabilir. Yapay zeka gelecekte tıp alanını oldukça geliştirerek insanlara fayda sağlayacaktır. Şimdi bile beyin tümörlerini ve kanserleri teşhis ederek oldukça yardımı dokunuyor. Yapay zekanın en çok kullanıldığı alan tıp desek sanırım yanlış olmaz…

Siber Güvenlik: Çeşitli şirketlerin bilgisayar korsanlarına karşı verdiği savaşta yapay zeka büyük bir rol oynamaktadır. Uzmanlara göre yapay zekanın kendi kendine öğrenme yeteneği verilerin daha iyi ve uygun fiyata korumasını sağlıyor. Yapay zeka sayesinde insanlar siber saldırılardan ve hırsızlıklardan korunabilir. Özellikle bankalar yapay zekayı çok kullanmaktadır çünkü müşterilerinin herhangi bir bilgisinin çalınması, bankaların en son isteyeceği şeydir. 

Eğlence: Sadece bu kategori için bile yapay zekanın geliştirilmesi istenebilir. Konfora ve rahatlığına düşkün insanların gelecekte en büyük dostları kesinlikle yapay zeka olacaktır. Bir düşünsenize, yapay zeka kendini yeterince geliştirmiş ve siz kanepenizde oturuyorsunuz. Seçtiğiniz sanal aktörlerin oynadığı özel bir film sipariş ediyorsunuz ve kılınızı dahi kıpırdatmadan atıştırmalıklarınız her daim yanınızda oluyor. Hayali bile insanı heyecanlandırıyorken yapay zekanın gelişmesini istememek neden?

Ulaşım: Tabii sadece eğlence ve konfor için yapay zekanın geliştirilmesini istemek biraz absürt olur. Yapay zekanın gelecekte en büyük rol oynayacağı alanlardan biri de ulaşım olacaktır. Yapay zekalı şoförler hayatımızın bir parçası olacak. Tekrar hayal kurmanızı isteyeceğim. Yapay zekalı otomobil sürücüsü sayesinde siz sadece yerinizde oturuyorsunuz ve o sizi istediğiniz yere götürüyor. Ayrıca yapay zeka sürücüleri asla seyahat halinde radyoya bakmaz ya da seyahatin tehlikeye gireceği herhangi bir hareket sergilemez. Şu an günümüzde otomatik pilotlar bazı araba modelleri için mevcut durumda fakat bunlar henüz yeteri kadar gelişmedi. Bakalım önümüzde ki yıllar da robot sürücüler kendini ne kadar geliştirecek. 

Turizm: Turistlerin çok ziyaret ettiği bölgelere özel olarak geliştirilen yapay zekalar ve sanal asistanlar bulunmaktadır. Turizm sanal asistanı, turistlerin ziyaret, eğlence ve yolculuklarını baştan sona takip ederek ziyaretçi memnuniyetini arttırmaktadır. Sanal asistan sayesinde turistler gittikleri yer ile ilgili olarak o yere ait eserler, restoran ve etkinlikler hakkında güncel bilgiler edinebilmektedir. 

Yapay Zekanın Geleceği

Yapay zekanın geleceği, günümüzde en çok tartışılan konulardan biridir. Başta da dediğimiz gibi yapay zeka insanları ikiye bölmüştür. Bir kısım yapay zekanın insanlığı tamamen bitireceği ve kıyameti kopartacağı düşüncesindedir. Diğer bir kısım ise yapay zekanın insanlığın en büyük dostu olduğunu düşünmekte. 

Bence yapay zeka geliştirilerek en üst seviyeye getirilmeli. Bunun birçok sebebi bulunmakta. Mesela yapay zeka sayesinde insanların hayatları kurtulabilir. Nasıl mı? Şöyle, yapay zekalar geliştirilirse nükleer kazaların ve doğal afetlerin önüne geçilmiş olur. 

Yapay zeka sayesinde, ağır iş yapan insanlar güçlerinin yetersiz kaldığı yerlerde yapay zekaya sahip ek uzuvlar kullanabilecek. Herhangi bir uzvunu kaybetmiş insanlar yine aynı şekilde yapay zekaya sahip mekanik uzuvlar kullanabilecek. 

Yapay zekanın geliştirilmesinin faydaları sadece bunlar ile biter mi? Tabii ki hayır. İleride yapay zekalar dünyanın en iyi cerrahından kat ve kat daha iyi ameliyat yapabilecek ve teşhisleri erkenden koyarak hayat kurtaracak. İklim değişiklerinin vereceği hasarı minimuma indirgeyecek. Ayrıca uzay araştırmalarında da insanlığın en büyük silahı yine yapay zeka olacak. Okyanusun derin sularında yatan sırları keşfedebilmek için yapay zekalar görevlendirilecek. 

Yapay zeka insanların ilişkilerini etkileyecek. Kendine dost bulamayan ve yalnız olan kişiler devayı yapay zeka da bulacak. Yani insanlar yapay zekalar ile arkadaş olabilecek. Ev işleri gibi günlük sıkıcı işleri yapay zekalar üstlenecek ve insanların daha çok boş vakti olacak. Yeraltı madenlerinin yerleri yapay zekalar sayesinde tespit edilebilir ve bu madenlere ulaşmak için yine yapay zeka kullanılabilir. Bu durum da ülkeler ciddi anlamda zaman ve para kazanmış olur. Burada bahsedilenlerin amacı aslında yapay zekanın neler yapabileceği. Tüm faydaları bunlarla bitmiyor tabii ki. Yazının sonlarına doğru neden yapay zeka en üst seviyeye getirilmeli ve yapay zekanın insanlığa katkılarını daha kapsamlı bir şekilde okuyacaksınız. Şimdilik diğer konumuz olan robotlara geçiş yapıyoruz. 

En Gelişmiş Robotlar

yapay zeka robot

Watson: Watson, IBM şirketi tarafından sorulan sorulara cevap vermek için tasarlanmış bir yapay zeka programıdır. Şu an dünyanın en akıllı bilgisayarı olarak kabul görmektedir. Watson adlı yapay zeka destekli bilgisayarın neler yaptıklarından bahsedelim. 

Bilgisayar Watson, son dönemlerde oldukça başarılı işlere imza atmıştır. Bunlardan en büyüğü ise bir otomobil markası için reklam metni hazırlaması oldu. Watson, bu reklam metnini diğer reklamları analiz ederek ortaya çıkardı. IBM şirketi ileride Watson adlı robotu markalaştırmayı düşünüyor. Bu sayede yapay zekalı robotlar daha çok ses getirebilecek. 

Sophia: Watson’dan bahsetmişken robot Sophia’dan bahsetmesek olmazdı. Robot Sophia, 25 Ekim 2017 tarihinde faaliyete geçmiştir. Faaliyete geçer geçmez yaptığı konuşmalar ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Sophia, Suudi Arabistan vatandaşı oldu ve Dünyanın ilk vatandaş robotu ünvanını kazandı. Vatandaş olduktan sonra bir konuşma yapan Sophia, bu durumun onu çok onurlandırdığını söyledi. 

Sophia adlı robotun bu denli tanınmasının sebebi ona sorulan sorulara esprili bir şekilde yanıtlar vermesiydi. Sophia o kadar özenerek tasarlanmış bir yapay zekalı robottur ki görünüşü tıpkı bir insanı andırıyor. Bunun yanı sıra da Sophia, son derece gelişmiş kameraları ile karşısındaki insanın göz hareketlerini ve yüz ifadelerini takip altına alabiliyor. Robot Sophia tam 62 yüz ifadesine sahip.

Boston Dynamics Handle: Boston Dynamics Handle adlı robot, gelişmiş tekerlekleri sayesinde aniden hızlanabilir veya fren yapabilir. Bu robot tıpkı bir insan gibi rahat bir şekilde merdivenleri çıkabiliyor. Engebeli ve karlı araziler de onun için bir tehdit değil. Dynamics Handle böyle yollardan zorlanmadan geçip gidebilecek bir yapıya sahip. Biraz şovu seven bir robot desek yanlış olmaz sanırım. Neden böyle dediğimi merak edecek olursanız, Dynamics Handle ara sıra durduk yere kendi etrafında dönüyor ve zıplıyor. Havasından geçilmiyor yani 😊

Boston Dynamics Atlas: Bu robot modeli o kadar çok gelişmiştir ki zorlu hava yolları onun için bir tehdit bile değil. Karda yürürken bile dengesini kaybetmeyerek insanları kendine hayran bırakıyor. Ayrıca kutu kaldırma gibi yetenekleri de vardır. En hayret verici özelliği ise bir sopa darbesi yiyip yere düştükten kısa bir süre sonra ayağa kalkabilmesi. Yıkılmadım ayaktayım misali… 😊 😊

Boston Dynamics Spot: Bu robot modeli de yine Google firmasının sahip olduğu bir başka firma olan Boston Dynamics tarafından üretilmiştir. Spot, kendisine atılan tekmelere rağmen dengesini kaybetmiyor ve her türlü arazi de yürüyebiliyor. Bu robot modelinin asıl amacı zorlu arazilerde yük taşımak.

Boston Dynamics Spot Mini: Adından da anlaşılacağı üzere spot’un bir alt modelidir. Bu model Spot’tan daha küçük ve daha hafiftir. Ayrıca insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına da üzerinde bir adet ekstra kol bulunmaktadır.  

Honda Asimo: Honda Asimo Dünya da en çok tanınan robotlardan birisidir. İlk versiyonu prototip olarak 1986 yılında üretildi ve o günden bugüne geliştirilmeye devam ediyor. En büyük amacı ise insanlara yardım etmek.

Agility Robotics Cassie: Bu robot modeli çeşitli doğal afetlerde, arama kurtarma çalışmalarında ve acil durumlarda kullanılmak üzere üretildi. Bunun yanı sıra poşetlerimizi taşımak gibi küçük görevleri de bulunmaktadır. 😊 Askerî açıdan bakılacak olursa robotun üst kısmına istenilen silah ya da sensör tarzı çeşitli mühimmatlar takılabilir. 

MIT Cheetah: Bu robot modeli tasarlanırken çitadan ilham alınmıştır. MIT Cheetah istediği zaman serbest bir şekilde koşu yapabiliyor, tıpkı bir evcil köpek gibi! Ayrıca yapılan test sonuçlarına göre yüksek engelleri kolaylıkla aşabiliyor ve saatte 50 kilometre hızla koşuyor. 

Festo Biyonik Kanguru: Bu robot Alman firma Festo tarafından tasarlanıp geliştirilmiştir. Bir kangurunun anatomik yönden incelenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu biyonik kanguru 40 santim yukarı ve 80 santim ileriye zıplayabilmektedir. 

Yeryüzünde şu an yüzlerce hatta belki de binlerce bu tür robotlardan bulunmakta. Peki bu robotlar ileride insanlara ne gibi konularda yardımcı olabilir? Gelin hep beraber inceleyelim. 

Robotların İnsanlara Faydaları

 • Robotların Faydalarıİlk maddemizde akıllı robotik arabalardan bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere sürücüsüz arabalardan ve otomatik şoförlerden bahsetmiştik yukarıda. Sürücüsüz araba teknolojisinin gitgide gelişmesiyle artık karşımıza yepyeni arabalar çıkmaya başladı. Mesela son zamanlar da çıkan en yeni arabalardan biri BMW Vision M Text. Arabanın dış görünümü bile robotları andırıyor diyebilirim, çok lüks, şık bir görüntüsü bulunmakta. Otonom araçlar şu an günümüzde çokta güvenli gibi gözükmese de yolculuk esnasında sürücüye yardım edebilmesi bile harika. Önümüzde ki yıllarda sürücüsüz araba teknolojisininde gelişmesi ile birlikte tamamen güvenliğe dayalı ve kendi kendine uzun süre gidebilen yeni arabalar çıkacaktır. Bunlar daha fragman yani…😊
 • Robotik araçlardan bahsettik şimdi sıra robotik hava araçlarında. Kulağa oldukça havalı geliyor değil mi? 😊 Şu an robotik hava araçları can ve mal tehlikesi olmayan yerlerde test ediliyor fakat orman yangınları veya çeşitli acil durumlarda boy gösteriyorlar. Şu an bu tür robotlardan en çok üretim yapan firma Boston Dynamics firmasıdır, doğal olarak adını en çok duyuran firma da yine Boston Dynamics… Bakalım Boston Dynamics ileride nasıl robotlar üretecek?
 • Bu maddemiz ise yardımcı robotlar üzerine olacak. Belki görmüşsünüzdür şu an havalimanında çeşitli robotlar bulunmakta. Mesela Danışman robotlar ve bagaj taşıyan robotlar gibi. Dünyanın dört bir yanında hastane gibi yardıma ihtiyaç duyulabilecek yerlerde bu tür danışman robotlar kullanılıyor. Yardımcı robotların gelecekte insanlar için birer vazgeçilmez olacağı aşikâr. İlerleyen yıllarda artık neredeyse her yerde bu robotlar olacak ve hep beraber yaşayacağız. Basit robotlar zaten şu an günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta. İlerleyen zamanlarda daha akıllı, komple robotların sayıları artacaktır. Sophia’nın gerçekliği ve Watson’ın zekâsı birleşse fena olmazdı 😊 😊
 • Son olarak şu an piyasada bulunan bazı robotlar artık birbirleri ile konuşabiliyor. Bu sayede robotlar birbirlerinden çeşitli şeyler öğrenebilir. En önemlisi ise yeni kelimeler öğrenerek kelime haznelerini geliştirebilirler. Belki ilerleyen zamanlarda birbirleri ile flört ederler 😊 😊 😊

Yapay Zekalar Neler İcat Etti?

Bilgisayarlar son dönemde sahip oldukları yapay zekalar sayesinde yeni bir şeyler bulma konusunda bir hayli gelişti. Makineler sayesinde müzik, spor gibi neredeyse her kategoride yapılan yenilikler insan hayatını doğrudan etkiliyor. Makineler, onlara gönderilen yaratıcılık ve yenilikçilik içeren veriler sayesinde çeşitli icatlar yapabiliyor. İsterseniz gelin yapay zekalar tarafından yapılan icatları inceleyelim.

 • İlk icadımız bir spor branşı. Yapay zekalar her işte kendilerini gösterirken bir de spor branşlarına el attılar. SpeedGate, yeni neslin favori spor branşı olabilir. Türkçe karşılığı hız kapısı olan bu spor, Amerikan futbolu ve çim hokeyinin karışımından ortaya çıkmış bir branş. Maçlar altışar kişiyle oynanıyor ve sahanın iki yanında kaleler bulunmakta. SpeedGate, Amerikan topuna benzeyen bir top olan Ragbi topu ile oynanıyor. Bu Ragbi topunu ayak ya da el kullanarak kapılardan geçiren kişi gol atmış sayılıyor. Eğer gol paslaşarak ya da sektirilerek atılırsa daha fazla puan alınıyor. SpeedGate sürekli hareket etmeyi gerektiren bir spor branşı ve Harry Potter serisinde ki hayali bir spor olan Quidditch’i andırmıyor değil. Belki de bu sporu icat eden robot büyük bir Harry Poter hayranıdır 🙂 
 • Bu maddemiz de ise Facebook’a ait iki robotun kendi dillerini oluşturduğundan bahsedeceğiz. Facebook kapsamında çalışan araştırmacılar robotların insanların yaptığı alışverişleri ve takasları taklit ederek bir müzakere yapmalarını istedi. Bu müzakere görevi isimleri Bob ve Alice olan iki robota verilmişti. Ticaret için birbirleri ile konuşmaya başladıkları zaman ise bir şeylerin ters gittiği anlaşıldı. Bu iki robotun topları, şapkaları ve kitapları alıp satması, eşyalara bir fiyat biçmesi ve bunları kendi aralarında takas etmesi gerekiyordu. Facebook araştırmacıları takas ve alışveriş konusunda robotlara İngilizce dilinde bir ekleme yapmadığı için robotlar da kendi dillerini icat etti. 
 • Bu maddemiz ise müziğe ilgi duyanları ilgilendiriyor. Peter Ranieri isimli bir yazılımcı, yapay zeka destekli bir söz yazılım programı geliştirdi. Bu programın ismi These Lyrics Do Not Exist ve aslında bir internet sitesi. İnternet sitesine girdiğinizde karşınıza bir menü çıkıyor ve bu menü de sevdiğiniz tarza ve ruh halinize göre seçimler yapabilirsiniz. Seçimlerinizi yaptıktan sonra uygulama size daha önce hiç görülmemiş yazılar yazıyor. Eğer siz de müzikle ilgileniyorsanız ve söz yazdırmak istiyorsanız uygulamayı ziyaret etmenizde fayda var. 

https://theselyricsdonotexist.com/

Yapay Zeka Hayatımıza Neler Katacak?

Yukarı da yapay zekanın geleceğinden bahsetmiştik. Eminiz ki yazılanlar sizi heyecanlandırdı çünkü yapay zekanın bize getireceği avantajlar gerçekten çok güzel. Şimdi bu avantajlar konusunda biraz daha detaya inelim ve yapay zekanın insanlığa neler getireceğini görelim.

Sizin de bildiğiniz üzere şu an interneti en çok meşgul eden konu yapay zeka. Bazı ünlü kişiler ve bilim insanları yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceğinden bahsediyor. Bence böyle bir şey mümkün değil ve yapay zekalar insanların hayatlarını daha iyi bir noktaya getirecek.

Son günlerde Facebook, Apple, Microsoft ve Google gibi dev firmaların yapay zeka alanına yaptıkları yatırım oldukça dikkat çekiyor. Her ne kadar filmlerde ve çeşitli medya araçlarında robotların ne kadar korkutucu olduğundan vb. bahsedilse de ben yapay zeka hakkında herhangi bir olumsuzluk göremiyorum. Sonuçta yapay zeka sayesinde iklim değişiklikleri mümkün olabilir ve açlık gibi sorunlara birer çözüm bulunabilir. Yani yapay zeka sayesinde Dünya daha iyi bir yer haline gelebilir. Yapay zeka sayesinde hayatlarımız sihirli bir hale gelebilir. 

Yapay zeka destekli çeşitli robotlar insanların hayatlarını oldukça kolaylaştıracak, şu sıralar oldukça da beğeni topluyor bu robotlar. Özellikle arkadaş canlısı olarak üretilen bu robotlar ileride ki dönemlerde artık kelimenin tam anlamıyla arkadaşımız olacak. 

İleride ki yıllarda yapay zeka en çok sağlık sektöründe yararlı olacak desek yanlış olmaz. Yapay zeka destekli bilgisayarlar ilerleyen yıllarda insanlardan çok daha bilgili bir hale gelmiş olacaklar. Şu an günümüzde teşhisi kolay konulamayan hastalıklar ileride yapay zekalı bilgisayar ve robotlar tarafından oldukça basit bir şekilde konulabilecek ve can kayıpları en aza indirilecek. 

Yapay zeka kullanılarak çalışanların iş yükü hafifletilecek ve verimleri arttırılacak. Şu an günümüzdeki çalışanlar yapay zekaya ve robotlara karşı pek bir sempati sergilemiyor çünkü işsizlik korkusu birçok kişiyi etkisi altına almış durumda. Bence konuya biraz olumlu bakılmalı. Yapay zekaların oldukça geliştiği bir dönemde çalışanların işsiz kalmaktan korkması yerine yapay zekalar üzerinden nasıl kazanç sağlayabilmelerini düşünmeleri bence daha mantıklı. Şu an bile yapay zekalar çok gelişmemişken girişimciler çeşitli yollar ile yapay zekalar üzerinden harika paralar kazanıyor. 

Yapay zekaların geliştiği dönem gelince o dönem teknoloji de gelişmiş olacak otomatik olarak.  Şu an günümüz teknolojisi sayesinde bile insanlar çeşitli kazançlar elde edebiliyorken yapay zekaların çok geliştiği bir dönemde nasıl olurda işsizlikten korkarlar? Yani bence elbet yeni kazanç kapıları doğacaktır o yüzden işsizlikten korkmanın gerekli olduğunu düşünmüyorum.

İleride ki dönemlerde insanların hayatını kolaylaştıracak bir diğer etken ise yapay zeka destekli sanal gerçeklik olacak. Sanal gerçeklik sayesinde inşaat sektörü, inşaata başlamadan projenin nasıl olacağını görmek için sanal gerçekliğe yöneliyor. Şimdi bile durum böyleyken kim bilir ileride inşaat sektörünün omuzlarında yük ne kadar azalacak? İnşaat sektörünün zaman ve paradan oldukça güzel bir tasarruf yapacağı kesin bir gerçek. 

Sanal gerçeklik sayesinde bir inşaat sırasında oluşabilecek hatalar önceden saptanabilecek. Artırılmış gerçeklik sayesinde de bu sektöre yenilikler gelecek. Yani fiziksel ve dijital materyaller birbirine çok yaklaşak. Zamanın daha da ilerlemesi ile de iç içe geçecek. 

Biraz da perakende sektörünün yapay zekadan nasıl faydalanabileceğini tartışalım. Bildiğiniz üzere perakende sektöründe stok takibi yapay zeka tarafından geliştirilmişti. Stok takibinin geliştirilmesi ile çalışanlar zamandan tasarruf etmeye başladı ve iş yükleri biraz olsun azaldı. İleride yapay zekanın daha da gelişmesi ile perakende sektörüne de yenilikler gelecektir. 

Yapay zekanın spor üzerinde ki etkiside oldukça faydalı gözüküyor. Şu an bulunan yüzlerce farklı spor dalı var ve bu spor dallarının hepsinin ortak noktası da organizasyon. Eğer bir takım düzgün organize edilmemişse o takımdan başarı beklenemez. Her ne kadar kaliteli oyunculardan kurulmuş olursa olsun iyi bir organizatör şarttır. Bu nokta da ise takım koçlarının yardımına yapay zeka koşuyor. Yapay zeka takım koçlarına oyuncular ve taktiklerle ilgili raporlar sunarak ortaya konulan oyunun sürekli iyi yönde geliştirilmesine yardımcı oluyor, takım koçlarının omuzlarında bulunan yükü sırtlıyor. Bunun yanı sıra da yapay zeka, yukarıda bahsettiğimiz SpeedGate gibi yeni spor dallarının icat edilmesine de yarıyor. 

Yazının en başlarında sektörel faydalardan ve yapay zekanın geleceğinden bahsetmiştik. Şimdi bunları biraz daha açalım. Yapay zeka sayesinde sektörler nasıl bir yenilik kazanacak hiç merak ediyor musunuz? Haydi bir inceleyelim.

Turizm, tıp, eğlence, güvenlik gibi sektörlerde yapay zeka sayesinde hatalar en aza indirilmeye çalışılacak. Sadece bu firmalar değil tabii, neredeyse her firma da hatalar aza indirilmeye çalışılacak. Bilirsiniz ki bu tür sektörlerde yapılan 1 küçük hata bile işlerin mahvolmasına yol açabiliyor. İşte burada yapay zeka devreye girmekte. Yapay zeka sayesinde doğruya daha çok yakın olursunuz ve sıfır hata yapma ihtimaliniz artar. Yani yapay zekanın sektörlere ve insanlara getireceği en büyük özelliklerden biri kusursuzluk olacaktır. 

Madencilik ve diğer arama kaynaklarında robotlar kullanılsa sizce de harika olmaz mıydı? Bu arama işleri için yapay zeka destekli robotlar kullanılabilir. Biliyorsunuz ki insanlar okyanusun derinlerini inmek ve uzaya gitmek konularında biraz sıkıntı yaşıyor. Nasıl programlanırsa öyle iş yapan bu yapay zeka destekli robotlar uzay ve okyanusu araştırma ve madenleri bulma konusunda insanlardan daha iyi olabilirler. Ayrıca yoğun iş temposuna da dayanabilecekleri için çalışmalar çok daha uzun olur. Robotlar kolay kolay eskimez ve görevlerinden vazgeçmezler, asla pes etmezler. Bize de böyle bir ruh lazım 🙂 🙂 🙂

Gündelik işlerde şu an günümüzde bile birçok yapay zekadan yardım alıyoruz. Örneğin Siri ve Alexa, telefonlarımızda bulunan sanal asistanlar. Ya da GPS uygulamaları buna örnek gösterilebilir. Yani demem o ki şu an bile günlük işlerde birçok yapay zekadan destek alıp işlerimizi kolaylaştırabiliyoruz. Kim bilir ileride bu durum nasıl olacak? Bence üzerimizde ki bütün yükleri robotlar sırtlayacak ve rahat nefes alabileceğiz 🙂

Yapay zeka kesinlikle insan hayatına birçok fayda ve yenilikler getirecek. Yapay zeka sayesinde insanların hayatları büyük ölçüde kolaylaşacak. Dediğim gibi birçok sektöre yenilikler gelecek ve iş yoğunluğu azalacak. 

Son olarak yapay zekaların bütün bu hayatımıza getireceği katkıları hiçe sayıp onların birer tehdit olduğunu düşünenler var. Yapay zekalar, trafiği çok sıkışık olan şehirlerde dahi araçları oldukça iyi yönetiyor, Cortana ve Siri gibi telefonumuzdaki sanal asistanlar bize günlük sorunlarımızda yardımcı oluyor. Yani yapay zekalar ve yapay zeka destekli robotlar şimdiden hayatımıza girip bize neredeyse her konu da yardımcı oluyorlar. Bugüne kadar yapay zeka kendisine yapamaz denilen her şeyi yapmış durumda ve ileride daha büyük işlere imza atacağı kesin. Yapay zekalar şu an insanlara oldukça yardım ediyor ve ileride yine etmeye devam edecek. Yapay zekalar kesinlikle insanlar için bir tehdit değil, aksine bir fırsattır çünkü dediğimiz gibi yapay zekalar insanların hayatlarını oldukça konforlu hale getirecek. Robotlar bizi yok edecek, işlerimizi elimizden alacak gibi kıyamet senaryoları kuran kişiler muhtemelen yapay zeka ile ilgili bilim kurgu filmlerini çok fazla izliyor. 😊

Yapay Zekâ Ve Uzay

Yapay zekalar, insanlığın yüzyıllardır merak ettiği uzaya dair yeni sırlar keşfetmemize yardımcı olabilir. Evrimsel bir süreçten geçen insanlar bu süre boyunca sadece Dünya gezegenine göre uyumlu bir şekilde gelişmiştir. Yaşamak için bize uygun başka gezegenler arıyoruz fakat maalesef elimizde ki teknoloji bunun için henüz çok yetersiz. Ayrıca gezegenler bize uzak olduğu için incelemeye de sık sık gidemiyoruz. Bu yüzden de çeşitli materyaller sayesinde uzaktan gözlem yapmak ile yetiniyoruz.

Sürekli gelişen robotlar ve yapay zeka sayesinde artık gezegenleri incelemek için oraya gitmemize kısmen gerek kalmamış durumda. Örnek olarak şu an marsta bulunan Rover adlı keşif araçlarını verebiliriz. Dünya ile Mars arasında iletişim 22 dakika olarak gecikmeli gerçekleşmekte. Bu yüzden ileride otonom bir cihazın kendi yol haritasını oluşturması aşikâr. 

Bir başka robottan bahsetmek istiyorum. 2018’in Haziran ayında ismi CIMON olan minik bir yapay zeka destekli robot kapsül yardımı ile Uluslararası Uzay İstasyonuna uçmuştu. CIMON yaklaşık 5 kilogramlık bir robot ve içerisinde yüz tanıma sistemi bulunduruyor. Ayrıca insanlarla da konuşabilmekte. Uluslararası Uzay İstasyonunda kaldığı iki günlük süre boyunca çeşitli deneyler yaptı ve astronotlara yardımcı oldu. Kim bilir belki de ileride tıpkı ağabeyi Rover gibi o da bir gün Mars’a gider. 🙂 

Bu arada CIMON SpaceX Dragon Cargo kapsülü ile uzay istasyonuna gönderildi ve bu kapsül astronotları uzay istasyonuna gönderilmek için yapılmıştı. CIMON bunu önden test ederek yine astronotlara yardım etmiş oldu. Tam bir görev adamıdır kendisi 🙂 🙂

Yapay zekalar uzay keşfi konusunda yapacağı analiz ve çalışmalar ile uzayın sırlarının kapısını insanlara sonuna kadar açabilir. Yapay zekalar gezegenler arasında ki desen benzerliklerini saptayacak ve insanların hangi koşullarda yaşayıp yaşamayacağını belirleyerek bunu o gezegen ile karşılaştıracak. Yani bir nevi bize yeni bir ev arayışında olacak. Yani otonomlaşan uzay araçları ve karar verme yetisi kazanan yeni nesil robotlar uzay sektörünün geleceğinde büyük bir rol alacak. 

Minik Bir Yolculuk

Şimdi tüm bu anlattıklarımızdan sonra sizden bir hayal kurmanızı isteyeceğim. Sizin de hayal gücünüz sayesinde robotların ve yapay zekaların, kısacası teknolojinin ileri seviye de geliştiği yıllara gideceğiz. Haydi, yolculuk başlasın: 

 • Yolculuğumuzun ilk durağı yapay zekalar. 2100 gibi yıllarda, insanların adım attığı her yerde yapay zekalar olacak. Belki de adım attığımız yerler ya da oturmak için gittiğimiz kafeler yapay zekalar tarafından inşa edilecek. Günümüzde bile her sektörde yapay zeka insanların yanında. Cep telefonlarımızda bile yapay zekalar var. Yapay zekaların ne kadar hızlı geliştiğini bir iki örnek vererek hızlıca açıklamak istiyorum. 1997 yılında Dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov, bir makineye yenilmişti ve bu makine satranç dışında hiçbir şey bilmiyordu. İlk başlarda geriye düşen Deep Blue adında ki bu makine daha sonra rakibinin oyun stilini çözdü ve maçı kazanmayı bildi. 2017 yılında ise Go şampiyonu Lee Sedol, Google’ın ürettiği yapay zeka Alpha Go tarafından yenilgiye uğratıldı. Go oyunu satranç oyununun çok daha karmaşık bir halidir. Aradaki fark ise Deep Blue satrancı onu üreten mühendislerin çalışmalarıyla öğrenmişti. AlphaGo ise hiçbir müdahele olmadan oyunu öğrendi ve Dünya şampiyonunu mağlup etti. Bu örnekten ve başta anlattıklarımdan yola çıkarak yapay zekanın ne kadar gelişebileceğini artık hayal gücünüze bırakıyorum. İlla 2100 gibi uzak yıllara gitmenize gerek yok bir 10-20 yıl sonrasında bile işler bayağı bir gelişebilir…
 • İkinci olarak otonom teknolojilerden ve üretimlerden bahsedeceğiz. Gelecekte insan ve makineler oldukça uyumlu bir şekilde çalışabilecekler. Artık üretim aşaması robotlara devredilecek ve insanların omzundan bu yük kalkmış olacak. İnsanlar sadece ürünün pazarlanması ile ilgilenecek. Ayrıca bu fabrika da çalışan robotlar insanlar gibi tatil yapmayacak veya çalışma araları vermeyecek. Sadece gündüzleri de değil günün her saati çalışmalarına devam edecekler. Yani artık üretim konusunda sorunlar çıkmayacak, insanların tek derdi bu üretilenin pazarlanması ile olacak ki bu işi de bence robotlara bırakabiliriz.
 • Bilim insanları, çalışmaların başladığı yerden günümüze kadar beyin ve makine arayüzleri konusunda oldukça yol kat etti. Şu an sadece düşünceler ile yönlendirilebilecek makineler geliştirilmeye çalışılıyor. Eğer bu buluş gerçek olursa ve yaygınlanırsa muhtemelen en iyi buluşlardan biri olarak kendine yer bulacaktır. Beyin-beyin arayüzü konusunda yapılan çalışmalar ise insanların birilerinin düşüncelerini okuyabilmelerine olanak sağlayacak. Ayrıca iletişim de yeni bir boyut kazanacak, tekno telepati ile kurulacak. 
 • Yolculuğumuza uzay da devam ediyoruz. Elon Musk konuşmasında 2100’lü yılların başına kadar Marsta yaşamın 1 milyonu geçeceğini söylemişti. İlk başlarda muhtemelen ünlü kişiler veya seçilmiş kişiler vb. gider. Gidilir gidilmez yapılacak ilk iş madencilik olur. Daha sonra inşaatlar vb. başlayınca da Dünya’dan ayrılmak isteyen insanlar Mars’a yerleşmeye başlar. Bir düşünsenize çocuğunuzu Marsta okula falan gönderdiğinizi…  🙂 🙂
 • Yıllar geçtikçe artık sosyalleşme de değişmiş olacak. Yukarıda da bahsettiğimiz beyin-beyin arayüzü gibi artık insanlar sosyalleşmenin farklı yollarını keşfedecek. Örneğin Facebook’un Spaces teknolojisi insanlara sanal ortamda sosyal medya deneyimini yaşatıyor. Sanal gözlükler sayesinde arkadaşlarımız ile çok gerçekçi yerlerde bir araya gelebileceğiz. Kulağa harika geliyor bence. 
 • 2100’lü yılların başında muhtemelen en çok gelişen sektör sağlık olacaktır. Şu an bile anlık olarak EKG raporlarını çıkartan akıllı saatler piyasadayken kim bilir ilerideki yıllarda neler olacak. İlerleyen yıllarda sensör gibi materyaller ile doktora gitmemize bile gerek kalmayacak ve şu an genetik mühendislik sayesinde birçok hastalık silinmeye başladı. Sağlık sektörü yıllar geçtikçe ölümsüzlüğü bulmaya da çalışacaktır. Şu an bunun için henüz çok erken. Ölümsüzlük olmasa bile ileride insanlar daha uzun ve daha sağlıklı yaşamanın yollarını bulacaktır.

Leave A Reply